Praktyczne wskazówki to dość nietypowa selekcja artykułów z blogu mającymi na celu przedstawić dwujęzyczne wychowanie od strony technicznej. W jaki sposób pozytywnie zwiększyć kontakt dziecka z językiem polskim i tym samym zachęcić go do spontanicznego używania go na co dzień. Podzieliłam artykuły według podtematów, dzięki czemu łatwiej będzie Wam się w nich odnaleźć.

Początki i podstawa

Zanim pojawi się dziecko, czyli dwujęzyczność przed przyjściem na świat i od razu potem: mówienie po polsku bez względu na otoczenie.  

praktyczne wskazówki

Różne środki do nauki i sposoby posługiwanie się nimi

Obecność języka polskiego

Pomocna okazuje się także materialna i niematerialna obecność języka polskiego, dzięki:

Wsparcie osób trzecich

Osoby trzecie pełnią ważną rolę w językowej edukacji dzieci. A między nimi:

Przyjemność, nigdy przymus

A to wszystko w przyjemnej atmosferze. Dzieci nabywają nowe umiejętności, nie zdając sobie z tego sprawy :

Praktyczne wskazówki, i co dalej?

Sam kontakt dziecka z językiem nie wystarczy, żeby dziecko w nim mówiło. Wystarczy natomiast, żeby dziecko język rozumiało, co jest pierwszym krokiem do sukcesu. Łatwiej jest bowiem uaktywnić u dziecka język, który rozumie, niż zaczynać naukę od początku, jako nowego języka.

W jaki sposób uaktywnić pasywny język dziecka? Jeżeli potrzebujesz wsparcia, chętnie Ci pomogę. Dzięki programowi wsparcia, który stworzyłam dla wielojęzycznych rodzin, wspólnie wzmocnimy umiejętności wysławiania się Twojego dziecka w języku polskim. Wystarczy, że wyślesz mi mail na adres anna (at) bilingual-kid.com Umówimy się na rozmowę i wyjaśnię Ci, na czym polega moje wsparcie i w jaki sposób przebiega. Serdecznie zapraszam 🙂  .

Jeżeli powyższy artykuł zainspirował Was do refleksji, podzielcie się nią z nami w komentarzach pod artykułem.