Każde dziecko ma w domu swój własny kącik. Najczęściej jest to pokój, w którym śpi (jego własny pokój?), czasami po prostu wydzielona przestrzeń w salonie / bawialni / dużym pokoju. To miejsce, w którym dziecko posiada swoje zabawki i w którym czuje się bezpiecznie. Polski kącik wspomniany w tytule artykułu nawiązuje właśnie do tej idei. Miejsca, które dziecko lubi, bo jest mu w nim dobrze. Tylko, że po polsku.

Jak urządzić polski kącik?

Polski kącik to bardzo prosty koncept. Znajdują się w nim rzeczy, które kojarzą się dziecku i w pewien sposób reprezentują dla niego Polskę. Nie chodzi oczywiście o polską flagę, orła, czy lalki w regionalnych strojach. W żadnym wypadku nie jest to ołtarz na cześć dalekiej ojczyzny rodziców i dziadków. Można umieścić tam polskie książki, pisemka, kolorowanki, nawet zabawki przywiezione z Polski, kilka zdjęć, ważne pamiątki, prezenty od Dziadków… Według wyobraźni rodzica, i dziecko, szczególnie dziecka bo ważne jest, żeby dziecko brało udział aranżowaniu tego miejsca. Im większy będzie jego wkład, tym bardziej sobie ono przyswoi polski kącik jako swój własny. Oprócz tego przydatne okażą się poduszki, pled (zbliża się zima 🙂 ), wszystko, co sprawi, że stanie się on przytulny i zachęcający do przebywania w nim.

Polski kącik

Do czego służy polski kącik ?

Do przyjemności. A także do rozbudzania ciekawości dziecka na temat polskiej kultury i przypominania o podwójnej tożsamości rodziny. Polski kącik nie jest jednak miejscem ekskluzywnym. Wprost przeciwnie. Inne języki, kultury i światopoglądy są tam mile widziane, bo Polska, jaką chcemy naszym dzieciom podarować, to kraj otwarty na innych, na różnice (jakiekolwiek by one nie były), szanujący odmienność. (Celowo nie piszę „tolerancyjny”, bo wolę ideę szacunku ponad tolerancję, oto dlaczego.) Polski kącik służy do zabawy, czytania, rozmyślań, po prostu bycia w nim, kiedy przyjdzie na to ochota. Nie tylko dziecku, ale także rodzicowi.

 Symbolika polskiego kącika

Domy polskich rodzin za granicą (albo rodzin „mieszanych”) wyglądają rozmaicie. Niektóre w niczym nie różnią się od mieszkań sąsiadów, inne przypominają polskie wnętrza, jeszcze inne pół na pół. W zależności od sytuacji, polski kącik dziecka będzie miał większy lub mniejszy wpływ na charakter mieszkania. Może on jednak okazać się przydatny, żeby symbolicznie pomieścić i jednocześnie ułatwić dziecku wyrażanie jego polskiej tożsamości. Acha… Interesujący koncept to przemyślenia 🙂  .

Co myślicie o tej idei? Jeżeli mielibyście ochotę podzielić się z nami Waszymi refleksjami na ten temat, serdecznie Was do tego zapraszam, poniżej w komentarzach artykułu