Chciałabym napisać dzisiaj kilka słów o piosenkach i o ich roli w nauce języka. Jak łatwo uczymy się usłyszanych w radiu, czy z płyty piosenek śpiewanych po angielsku, mimo że czasami nie rozumiemy wszystkich słów. Tekst przyswajamy bez większego wysiłku, prawie nieświadomie i dość trwale. W ten sposób nawet po latach jesteśmy w stanie go odtworzyć, kiedy słyszymy odpowiednią melodię.

Dlaczego nauka dzięki piosenkom jest skuteczna? 

Piosenki pozwalają nauczyć się nie tylko nowego słownictwa, ale i zwrotów i prawidłowej wymowy. Dlatego też mogą być one wspaniałym narzędziem do nauki języka, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ale skupmy się na dzieciach.

Po pierwsze, piosenki dla dzieci często się rymują, co ułatwia ich zapamiętywanie. Rymy sprawiają, że często mają one żartobliwy charakter. Słuchanie ich uosabiane jest z zabawą, a nie z nauką. Na przykład „Jadą jadą misie”, „Miała baba koguta”, „Pan Tik-Tak”, „Kulfon”, „Myszka wiedziała ostatnia”, czy piosenki z Akademii Pana Kleksa, dziecko zapamiętuje po kilku usłyszeniach.

Rola muzyki w nauce

Po drugie, muzyka, która towarzyszy słowom piosenki i którą dziecko kojarzy, jak tylko ją usłyszy, pomaga w przyswojeniu słów w sposób przyjemny i dynamiczny. Można przy niej tańczyć, skakać, ruszać się. Ale można także słuchać piosenek, wykonując inne czynności: rysując, układając puzzle, budując z klocków…

Jeżeli chcemy zwiększyć atrakcyjność piosenek w oczach dzieci, polecam pokazanie im kilku teledysków stworzonych do piosenek. Nie chodzi o to, żeby siedziały przed ekranem i biernie je oglądały, ale, żeby następnie kojarzyły słowa z odpowiednim klipem rysunkowym. Łatwo znaleźć je na Youtube, są to dość kolorowe animacje. Przypominają krótkie filmy, które przedstawiają historie opowiedziane w piosenkach. Dzieci na ogół chętnie je oglądają. Ułatwia im naukę tekstów na pamięć, na przykład „Hu hu ha, nasza zima zła”, „Była sobie żabka mała” albo „Idziemy na jagody”. Ale oczywiście wybór zależy od wieku i od zainteresowań dziecka.

Oto kilka przykładów :

https://www.youtube.com/watch?v=CWQ1a_2vKT0

https://www.youtube.com/watch?v=-aHl-Wdj2HM

https://www.youtube.com/watch?v=yKgEe77mpHA

 Jakie są ulubione piosenki Waszych dzieci? Czy dzieci uczą się ich z płyt, z teledysków, czy dzięki Waszej interpretacji?Jeżeli mielibyście ochotę podzielić się z nami Waszymi refleksjami na ten temat, serdecznie Was do tego zapraszam.