Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego rozwój języka większościowego i mniejszościowego nie przebiega w podobnym tempie u dzieci wielojęzycznych? Pierwszą odpowiedzią, jaka nasuwa się na myśl, jest ilość kontaktu z językiem. Kiedy dziecko zaczyna chodzić do żłobka, przedszkola czy szkoły, automatycznie spędza mniej czasu z mówiącym w języku mniejszościowym rodzicem. Ale nie sama ilość kontaktów z językiem liczy się. Jest także kwestia jakości poznawanego języka, o której chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć.

Kontakt z językiem

Do nauczenia się języka, chociażby w trybie biernym (dwujęzyczność pasywna, w kontekście dzieci dwujęzycznych), potrzebna jest przede wszystkim ekspozycja na język, czyli regularny kontakt z nim.

rozwój języka

Im więcej dziecko słyszy dany język, tym szybciej będzie w stanie go zrozumieć. (Następnie potrzebuje motywacji, żeby w nim mówić, ale o tym innym razem.) W większości rodzin, które pragną przekazać dzieciom ich drugi / mniejszościowy język, kontakt z językiem jest zapewniony. Rodzic mówi do dziecka w swoim ojczystym języku i na ogół to wystarcza.

Rozwój języka, nie tylko ilość kontaktów…

Wracając do mojego pytania o zróżnicowany rozwój języka mniejszościowego i większościowego. Podobnie jak w większości zjawisk, liczy się nie tylko ilość, ale także jakość kontaktów (z językiem). Co rozumiem pod pojęciem jakości w kontekście rozwoju języka? Różnorodność słownictwa, struktur gramatycznych, poruszanych tematów, jakie dziecko ma możliwość poznać. (Pisałam kiedyś o opanowaniu języka…) W przypadku języka większościowego bardzo ważną rolę odgrywa szkoła. To właśnie w szkole dziecko zaznajamia się z wiedzą o świecie, z umiejętnością argumentowania, prezentowania, kwestionowania… W wielu wypadkach, transfer pozwala przełożyć wiedzę i umiejętności z jednego języka na drugi. Jednak nie we wszystkich. Każdy języka ma bowiem swoje własne słownictwo, gramatykę, ortografię, sposoby wyrażania myśli, emocji, postaw… Czegokolwiek by się nie zrobiło, nie sposób nauczyć się ich w innym języku.

 Sposoby na rozwijanie języka w rodzinie

Ilość kontaktów z językiem jest trudno zwiększyć, nie zawsze mamy bowiem możliwość zwiększenia ilości czasu, jaki spędzamy z dzieckiem. (My, jego Dziadkowie, polska niania, polska szkoła? …). Możemy natomiast zwiększyć z jednej strony intensywność, a z drugiej jakość przekazywanego dziecku języka. W jaki sposób?

Poprzez starannie dobrane lektury, poprzez dyskusje prowadzone z dzieckiem, poprzez różnego rodzaju zajęcia, w tym także gry i zabawy.

Więcej praktycznych wskazówek na temat dwujęzycznego wychowania znajdziecie w artykule z zeszłego tygodnia.

A jeżeli zależy Wam na rozwinięciu słownictwa dziecka, oto około trzydziestu metod, żeby to osiągnąć.

Jeżeli powyższy artykuł zainspirował Was do refleksji, podzielcie się nią z nami w komentarzach pod artykułem.