Dziecko uczy się języka w każdej chwili, kiedy ma z nim kontakt. W naszym przypadku, im więcej spędza ono czasu w polskim otoczeniu, tym więcej ma okazji do doskonalenia go. Poza codziennymi czynnościami w towarzystwie polskiego rodzica oraz czytania polskich książek, słuchania polskich piosenek i radia, oglądania filmów, skutecznym środkiem przekazu języka jest nauka polskiego poprzez gry i zabawy. Pozwalają one bowiem dziecku nabyć nowe umiejętności w zakresie słownictwa, zdolności opowiadania czy argumentowania. Żeby proponowane gry i zabawy były dziecku przydatne, powinny być one dostosowane zarówno do jego wieku, jak i do poziomu języka polskiego. 

Dlaczego gry i zabawy?

Nauka (czegokolwiek by ona nie dotyczyła) jest najskuteczniejsza, kiedy nie mamy świadomości uczenia się. Bezwiednie i bez wysiłku przyswajamy nowe koncepty i umiejętności. Nie postrzegamy wtedy nauki jako przymusu albo obowiązku, ale jako coś naturalnego. Jeszcze lepiej, jeśli wykonywana czynność sprawia nam przyjemność. Podobnie jest z dziećmi. Gry i zabawy pozwalają miło spędzić czas, uwaga dziecka skupiona jest na zajęciu, a nie na przyswajanej umiejętności. Podczas zabaw (a także każdej formie rozrywki: lekturze, słuchaniu, oglądaniu…), język polski jest jedynie środkiem przekazu, a nie celem samym w sobie. Dziecko nie koncentruje się na nim, ale traci świadomość używania go, a skupia na obiekcie gry czy zabawy. W ten sposób łatwiej przyswaja nowe słownictwo, zwroty i wyrażenia.

Nauka polskiego poprzez gry i zabawy

Istnieje wiele zabaw, które rodzic może przeprowadzać z dziećmi, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Wspólne układanie klocków, puzzli, rysowanie, wyklejanie etc, wszelkiego rodzaju zabawy z figurkami, każdy rodzic zna ich mnóstwo, z własnego doświadczenia. Podobnie jest z grami. Polecam szczególnie gry planszowe i gry fabularne, typu RPG, a także różnego rodzaju quizy, gry karciane i gry słowne. Dzieci szybko uczą się zasad, a im częściej grają, tym częściej wygrywają, co oczywiście sprawia im przyjemność. Najlepiej wybierać gry, które zachęcają do wymiany słownej. Można też komentować, co się w danym momencie dzieje. Dzięki temu dziecko przyswaja nazwy wykonywanych czynności.  

Gry i zabawy z rodzicami

Czas, który rodzice spędzają z dziećmi, wzmacnia więzi emocjonalne między nimi. Jeśli zabawy odbywają się po polsku, język polski będzie się dziecku kojarzył z przyjemnymi chwilami w towarzystwie rodziców. W ten sposób zyska on wymiar uczuciowy, a ten zapisze się trwale w pamięci dziecka. Gry i zabawy z rodzicem będą należały do tych wyjątkowych momentów, który waloryzują język polski w oczach dziecka.

Znaczenie gier

Gry i zabawy są ważnym elementem w rozwoju dziecka, nie należy więc ich zaniedbywać. Oprócz oczywistej roli językowej związanej z utrwalaniem słownictwa i ogólnej praktyce polskiego w odmiennym od codziennego kontekście, wspomagają one także więź z rodzicami. Ponadto, dają dziecku okazje do nabywania niezbędnych umiejętności społecznych: liczenia się z innymi, wygrywania, przegrywania, obrony czy negocjowania.

Czy i Wy często gracie z Waszymi dziećmi? W jakiego rodzaju gry? Podzielcie się z nami Waszymi pomysłami:).

Brakuje Wam pomysłów na gry dla dwujęzycznych dzieci? Oto 15 gier i zabaw dla dzieci, które zachęcają je do używania języka polskiego przyjemnie i skutecznie 🙂 .