Po sukcesie zbioru praktycznych wskazówek na temat dwujęzycznego wychowania, proponuję Wam dzisiaj główne badania na temat dwujęzyczności. Jest to zbiór prezentacji wybranych przeze mnie prac, których wyniki wydają mi się wyjątkowo interesujące. Dla ułatwienia lektury podzieliłam je według poruszanych w nich zagadnień. Dzięki temu bez problemu znajdziecie intersujące Was tematy.

Zalety dwujęzycznego wychowania dla rozwoju dzieci

Oprócz bardziej ogólnych artykułów o emocjonalnych i intelektualnych zaletach dwujęzyczności, oto wybór badań pozwalających zrozumieć, co dwujęzyczność przynosi naszym dzieciom w ich codziennym życiu.

badania na temat dwujęzyczności

Ogólny rozwój dwujęzycznych dzieci

 A oto badania na temat dwujęzyczności dotyczące bardziej ogólnego rozwoju dzieci.

Koncepty i analizy z dziedziny dwujęzyczności

Badania na temat dwujęzyczności obejmują również bardziej konceptualne pojęcia i zjawiska. Warto się z nimi zapoznać, gdyż pomogą one zrozumieć obserwowane na co dzień zachowania nasze i naszych dzieci.

Specyficzne sytuacje związane z dwujęzycznym wychowaniem

Na zakończenie proponuję Wam dwie specyficzne sytuacje związane z dwujęzycznym wychowaniem. Choć nie dotyczą one większości z nas, warto się z nimi zapoznać.

 Badania na temat dwujęzyczności

Proponowane powyżej badania na temat dwujęzyczności to jedynie szczyt góry lodowej, tak bardzo ta dziedzina jest dzisiaj analizowana i studiowana. Niemniej jednak powinny utwierdzić Was one w przekonaniu o obiektywnych korzyściach płynących z dwu/ wielojęzycznego wychowania.

A co potem? Najlepiej od teorii do praktyki. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, chętnie Ci pomogę. Dzięki programowi wsparcia, który stworzyłam dla wielojęzycznych rodzin, wspólnie wzmocnimy umiejętności wysławiania się Twojego dziecka w języku polskim. Wystarczy, że wyślesz mi mail na adres anna (at) bilingual-kid.com Umówimy się na rozmowę i wyjaśnię Ci, na czym polega moje wsparcie i w jaki sposób przebiega. Serdecznie zapraszam 🙂  .

Jeżeli powyższy artykuł zainspirował Was do refleksji, podzielcie się nią z nami w komentarzach pod artykułem.