W 2017 Sunday Times ustalił ranking najlepszych szkół w Wielkiej Brytanii. Na jego czele znalazła się publiczna szkoła Saint Stephen na przedmieściach Londynu. Okazało się, że 96% uczniów szkoły mówiło językami mniejszościowymi, zanim zaczęli się oni uczyć angielskiego. Pojawiło się pytanie: czy to dwujęzyczność przyczyniła się do uzyskania tak dobrych wyników w nauce?
Dlatego też, na zlecenie Fundacji Bell (zajmującej się promocją wymian kulturalnych poprzez naukę języka), naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie przeprowadzili badania na ten temat. Ich celem było sprawdzenie pozytywnego wpływu dwujęzyczności na wyniki uczniów. Przeanalizowali więc oni umiejętności 140 000 dzieci uczących się w 1500 brytyjskich szkołach. Rozróżnili dzieci, które dobrze znały angielski jako drugi język i dzieci, które dopiero co zaczynały się go uczyć.
Wyniki badań
Rezultaty badania okazały się zaskakujące:
– ponad 90% dwujęzycznych siedmiolatków znających angielski miało dobre wyniki w czytaniu. Natomiast u dzieci, dla których angielskich był pierwszym językiem ten wynik wyniósł 76,1%;
– u dzieci dopiero uczących się angielskiego, ta różnica była mniejsza. Mimo wszystko uzyskały one lepsze wyniki, niż dzieci jednojęzyczne.
The Times donosi, że ta różnica jest najbardziej widoczna u dzieci w wieku 5,7 i 11 lat, a także u dwujęzycznych szesnastolatków, gdyż otrzymują oni lepsze wyniki z GCSE niż uczniowie jednojęzyczni. (General Certificate of Secondary Education jest zdawany na piątym roku szkoły średniej w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Umożliwia on kontynuowanie nauki w systemie A-levels lub matury międzynarodowej.)
Dla przypomnienia: dwujęzyczność przynosi wiele innych zarówno intelektualnych jak i emocjonalnych plusów u dzieci i u dorosłych. Zachęcam Was do lektury artykułów „Emocjonalne korzyści wynikające z dwujęzyczności” i „Intelektualne korzyści płynące z dwujęzyczności”. A także do tekstu o badaniach prowadzonych przez profesor Ellen Bialystok „Badania nad wpływem dwujęzyczności na rozwój poznawczy dzieci”.
Źródło : https://dailygeekshow.com/bilingue-ecole-enfants/
A czy Wy także zauważyliście u Waszych dzieci zwiększoną łatwość w nauce, w porównaniu z ich jednojęzycznymi kolegami i koleżankami? Jak przebiega u nich nauka czytania? Czy uczą się czytać w dwóch językach? Jeżeli mielibyście ochotę podzielić się z nami Waszymi spostrzeżeniami, refleksjami albo uwagami na ten temat, serdecznie Was do tego zapraszam, poniżej w komentarzach artykułu.