Kultura jest według mnie jednym z najskuteczniejszych środków na wytworzenie u dziecka więzi z jego językiem mniejszościowym, w naszym wypadku językiem polskim. Dlatego właśnie tak wiele miejsca poświęcam na blogu (i w pracy z wielojęzycznymi rodzinami) tematowi dwukulturowej tożsamości naszych dzieci. O roli kultury pisałam bardziej szczegółowo jakiś czas temu, podobnie jak o wartości polskiej kultury, nie tylko zresztą w oczach Polaków. Dzisiaj proponuję Wam krótką syntezę wykorzystywania różnych elementów kultury polskiej w celu „zaprzyjaźnienia” dziecka z naszym ojczystym językiem.

Kultura z praktycznego punktu widzenia

 Oto kilka konkretnych przykładów, w jaki sposób wzmocnić obecność polskiej kultury w codziennym życiu dziecka.

kultura

Jednocześnie, w zależności od stosunku i zainteresowania, jakie dziecko nią wykazuje, przyczynia się one od „uatrakcyjnienia” jej w oczach dziecka.

Inna strona kultury – historia

Kultura to nie tylko literatura, muzyka, malarstwo… To także gastronomia, sport, tradycje, historia… wszystko, co tworzy tożsamość danej grupy ludzi. W naszym wypadku historia okazała się ważnym elementem we wzmacnianiu więzi mojego syna z Polską. Oto kilka pomysłów, które może i u Was okażą się przydatne, jeśli interesuje Was historia.

Bardziej refleksyjnie

Zapraszam Was także na refleksję na temat zależności między językiem a kulturą, która, moim zdaniem, jest zbyt rzadko rozwijana. Język czy kultura? Co jest środkiem, a co celem? Odpowiedź może być inna według indywidualnych priorytetów. Tym bardziej to zagadnienie wydaje mi się ciekawe do rozważania. Podobnie zresztą jak kwestia narodowości językowej, zaproponowana przez Elenę Ferrante.

Materiały do pobrania

Na koniec zapraszam Was do pobrania dwóch ebooków prezentujących elementy polskiej kultury. Pierwszy z nich zawiera listę polskich książek dla dzieci (do 12 lat), a drugi wybór polskich wierszy, z którymi warto dzieci zapoznać. Jestem pewna, że Wam się przydadzą.

 ***

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zachęceniu dziecka do mówienia po polsku i interesuje Cię podeście kulturowe, napisz do mnie. Umówimy się na bezpłatną rozmowę i wytłumaczę Ci, na czym polega wsparcie, którego udzielam wielojęzycznym rodzinom. Oto mój mai: anna(at)bilingual-kid.com

Jeżeli powyższy artykuł zainspirował Was do refleksji, podzielcie się nią z nami w komentarzach pod artykułem.