„Historia Polski” to gra edukacyjna (dla dzieci od siódmego roku życia), którą niedawno odkryłam dzięki artykułowi w Internecie. Historia, Polska, gra – od razu pomyślałam, że to na pewno coś dla nas. Bardzo zależy mi na przekazaniu Jaśkowi polskiej historii, prawdopodobnie dlatego, że historia zawsze należała do moich zainteresowań. I tę pasję staram się przekazać Jaśkowi, najwidoczniej z sukcesem, bo pytaniom o wydarzenia z przeszłości nie ma końca. Poprzez książki, opowiadania, programy, wiersze, piosenki i inne mniej klasyczne sposoby. A teraz także przez gry. Tym bardziej, że najlepiej uczymy się właśnie dzięki grom i zabawom.

Klasyczna gra z prostymi zasadami

„Historia Polski” ma dość proste zasady. To klasyczna gra planszowa z pionkami i kostką, której celem jest dotarcie do mety jako pierwszym. Po drodze jednak czekają na nas niespodzianki w postaci pytań i „zadań obserwacyjnych”. Pytania są różnej trudności: od faktów historycznych do pytań językowych, rozwijających słownictwo dziecka. Przyznam, że niektóre mogą wydać się dość skomplikowane, tym bardziej, że dla dzieci mieszkających poza Polską są one mało przydatne. Choć może niekoniecznie? Może tego typu ciekawostki także dla niektórych dzieci mają swój urok? Jednocześnie, my, rodzice, możemy sprawdzić swoją ogólną wiedzę z zakresu polskiej historii. Przypomniały mi się czasy szkolne.

Historia Polski

Historyczna wiedza i… wiedza

„Historia Polski” zaczyna się od grodu średniowiecznego, poprzez wojny XVII wieku, bogaty w wydarzenia XX wiek, a kończy na Polsce Ludowej. Plansza może wydawać się schematyczna i uproszczona, pytania na pewno takie nie są. Niektóre dotyczą dat (bitew, unii, chrztu…), inne wydarzeń (wynalazków, rozbiorów, powstań…) albo osób (królów, generałów, artystów…), które dzieci mogą znać z książek czy z piosenek. Nie zapominajmy, że jest to gra edukacyjna, mająca na celu przypomnienie historii, a nie tylko zabawę. Tym bardziej, że nie zawiera ona elementów strategii: żeby wygrać potrzeba szczęścia i wiedzy.

„Historia Polski” – pretekst do opowiadania o historii

Nam, z całej gry najbardziej przypadły do gustu karty z pytaniami. Jasiek lubi różnego rodzaju zagadki, a tutaj jest ich całe mnóstwo. Tym bardziej, że za każdą zagadką kryje się opowieść. Bo dla mnie gra „Historia Polski” to przede wszystkim świetny pretekst, żeby opowiedzieć dzieciom o burzliwych wydarzeniach historycznych, czy o rzeczywistości z PRLu, którą wiele /u z nas wciąż jeszcze pamięta. To także powrót do naszych korzeni, zachęta do zastanowienia się nad naszą (i naszych dzieci) tożsamością i kulturą. Krótko mówiąc, zachęcam Was do zapoznania się z tą grą. Spędzicie miłe chwile, może nawet coś Was w niej poruszy, zainteresuje, przywoła wspomnienia…  

Czy znacie gry na temat polskiej historii, geografii czy kultury? Podzielicie się nimi z nami w komentarzach do artykułu.