Ponad rok temu stworzyłam francuski program dla wielojęzycznych rodzin, a rok temu zaproponowałam Wam jego polską wersję. Wciąż dostaję od Was wiele pytań na jego temat. Postanowiłam więc napisać krótkie podsumowanie dotyczące rozwoju programu. Spojrzenie na miniony rok, jakże bogaty w doświadczenia i sukcesy, daje mi interesującą perspektywę do podzielenia się z Wami refleksjami na temat indywidualnego wspierania wielojęzycznych rodzin.

Funkcjonowanie programu wsparcia

Program dla wielojęzycznych rodzin obejmuje rok indywidualnego wsparcia w formie czterech sesji online, w dwu/trzymiesięcznym odstępie czasowym. (Według brytyjskich badań potrzeba średnio dwóch miesięcy, żeby zmienić przyzwyczajenie.)

program dla wielojęzycznych rodzin

Każda sesja trwa około 45 minut, uczestniczy w niej jeden lub dwóch rodziców, w zależności od sytuacji, bez dzieci. Dlaczego dzieci nie są obecne podczas spotkań? Język jest jednym z elementów relacji między dzieckiem a rodzicem, ta relacja nie potrzebuje osób trzecich, których ona nie dotyczy (czyli mnie).

Przez ostatni rok do programu przystąpiło około 20 polskich rodzin i ponad 50 francuskojęzycznych (Francuzów mieszkających za granicą i rodzin innego pochodzenia żyjących we Francji.) Wśród narodowości ponad 50% to Francuzi, następnie Polacy, Włosi, Czesi, Holendrzy, Szwedzi, Niemcy, Brytyjczycy, Irlandczycy i kilku rodziców z Ameryki Łacińskiej (Meksyku, Kolumbii i Peru).

Struktura programu wsparcia

Struktura programu odpowiada umiejętnościom językowym dziecka w języku mniejszościowym (w naszym wypadku w języku polskim). Oznacza to, że do każdego „profilu językowego” (wyróżniam ich sześć) zaproponowane są odpowiednie zajęcia do wykonania z dzieckiem. (Nie są to zajęcia typu szkolnego, ale zabawy, dyskusje, zachowania… które mogą mieć miejsce w bardzo nieformalnych sytuacjach: w domu, podczas spaceru, w samochodzie… w zależności od życzenia rodzica.)

Program składa się z czterech sesji, podczas każdej z nich proponuję rodzicowi co najmniej dziesięć zajęć do przetestowania przed kolejnym spotkaniem online.

Obecnie w skład programu wchodzi ponad 80 propozycji zajęć, ich liczba regularnie wzrasta.

Program dla wielojęzycznych rodzin i osiągane efekty

Powodzenie programu zależy w dużej mierze od motywacji i zaangażowania rodzica. Pomimo faktu, że każde dziecko jest inne, istnieją ogólne profile psychologiczne dzieci (i dorosłych). Dysponując doświadczeniem rodzin, z którymi pracuję, proponuję rodzicom zajęcia, które odniosły skutek z dziećmi o podobnej osobowości.

Po roku istnienia programu przyznaję bez wahania, że postępy w używania języków mniejszościowych u dzieci, z których rodzicami współpracuję, są, i to duże. Oczywiście zmiany nie następują z dnia na dzień, w każdym razie nie u wszystkich. U niektórych dzieci efekty pojawiają się od razu (dzięki zmianie stosunku przez rodzica), u innych zajmuje to kilka miesięcy. Pierwszym postępem może być pozytywniejsze nastawienie do języka, co następnie ułatwia zachęcenie dziecka do używania go. Następnie jest to coraz częstsze używania go: na początku po namowie rodzica, a z czasem bardziej spontaniczne.

Należy jednak pamiętać, że głównym warunkiem powodzenia jest zaangażowanie rodzica, jego pozytywne nastawienie i otwartość na nowe propozycje i podejście. Jedynie w takiej sytuacji sukces programu jest możliwy.

***

Jeśli i Ty potrzebujesz wsparcia, umówmy się na rozmowę. Odpowiem na Twoje pytania dotyczącego sposobu, w jaki mogę Ci pomóc, po czym zadecydujesz, czy masz ochotę na współpracę ze mną. Wystarczy, że wyślesz mi wiadomość: anna (at) bilingual-kid.com Nasza pierwsza rozmowa do niczego Cię nie zobowiązuje, więc nie masz nic do stracenia, możesz tylko zyskać 🙂 .

Jeżeli powyższy artykuł zainspirował Was do refleksji, podzielcie się nią z nami w komentarzach pod artykułem.