Dzisiejszy artykuł będzie inny, zupełnie inny niż poprzednie. Choć przecież dążenie do celu doskonale wpisuje się w przekazywanie naszym dzieciom ich języka mniejszościowego (polskiego, ale nie tylko). Chciałam zaproponować Wam refleksję nad tym, dlaczego niektórym rodzicom się to udaje, a innym nie. Uważam, że to argumentacja, którą Wam przedstawię, doskonale sprawdza się kontekście przekazywania dziecku języka mniejszościowego, podobnie jak i w innych dziedzinach życia. Oczywiście wielu Czytelników się ze mną nie zgodzi, nie szkodzi. Nie mam ambicji, żeby przekonać wszystkich, mam jedynie nadzieję, że niektórych z Was zachęci ona do refleksji. Jestem ciekawa Waszych reakcji. Zapraszam do lektury 🙂 . 

dążenie do celu

Dążenie do celu a osiąganie celu?

Jaka jest różnica między osobami, którym udaje się osiągnąć to, do czego dążą, a osobami, którym się to nie udaje? Osoby, które osiągają zamierzone cele, robią to, bo nie dopuszczają możliwości, że może być inaczej. Bo zadecydowały one, że im się uda. Dlaczego? Kiedy decydujemy, że osiągniemy coś, robimy wszystko, żeby nam się to udało. W pewien sposób potwierdzamy podjętą decyzję naszą własną determinacją. Nie wychodzimy bowiem z założenia: „Zobaczę, czy się uda”, ale postanawiamy: „Uda mi się”. Różnica może wydawać się niewielka, jest jednak ogromna. Decydując o czym stanowczo i z determinacją, działamy na naszą podświadomość. A ona pomaga nam znaleźć w sobie zasoby, żeby do tego celu dojść.

Skuteczne dążenie do celu

Na czym polega skuteczne dążenie do celu ? Jest to proces składający się z kilku sukcesywnych etapów. Pierwszym jest powzięcie decyzji o tym, co pragniemy osiągnąć. Drugim jest działanie w celu osiągniecia tego. Trzecie to analiza używanych środków: przybliżają nas one czy oddalają od celu? Czwarty etap polega na zmianie naszego zachowania, dopóki nie osiągniemy upragnionego rezultatu.

„Decyzja o osiągnięciu pożądanego rezultatu wyzwala ciąg wydarzeń. Jeśli decydujesz dokładnie, czego chcesz, starasz się działać, uczysz się na podstawie swoich doświadczeń i zmieniasz swoje nastawienie, tworzysz również tę siłę życiową niezbędną do osiągnięcia celu. Gdy tylko zobowiążesz się do dążenia do celu, sposób na jego osiągnięcia ujawnia się.” (Tony Robbins „Awaken the Giant Within”).  

A dwujęzyczne wychowanie?

W związku z dwujęzycznym wychowaniem mechanizm działa w ten sam sposób. Jeżeli od początku założymy, że nam się uda, zrobimy wszystko, żeby stało się to rzeczywistością. Pod warunkiem, oczywiście, że będziemy w to wierzyć. Kiedy jednak pojawiają się wątpliwości i zaczynamy dopuszczać możliwość, że może nam się nie udać (bo innym osobom się nie udało… ), nasza wiara w sukces automatycznie osłabia się. Pomimo, że nasze zachowanie (z pozoru) nie zmienia się, to to, co dotychczas robiliśmy, żeby osiągnąć nasz cel, zaczynamy robić z mniejszym przekonaniem. Pociąga to za sobą dwie reakcje. Z jednej strony zmierzamy do celu bez pewności na sukces, co sprawia, że zasoby, które mobilizujemy do osiągniecia go, są mniej skuteczne. Z drugiej strony nasze dziecko odczuwa to (dzieci są jak gąbki) i nie reaguje tak, jak byśmy tego pragnęli. To zasada samospełniającej się przepowiedni, o której pisałam na przykładzie Beaty i Floriana.

 Zasoby znajdują się w nas

Zasoby do osiągnięcia celu są w nas. Oczywiście pewne sytuacje są prostsze, inne trudniejsze, każda jest inna i nieporównywalna. Jestem jednak głęboko przekonana, że jeżeli stawiamy przed sobą jakiś cel, to mamy w sobie zasoby, żeby do niego dojść. Bardzo trafna wydaje mi się następująca idea: „Jeśli naprawdę chcesz coś zrobić, znajdziesz sposób. W przeciwnym razie znajdziesz wymówkę.” (Jim Rohn) Z doświadczenia wiem, że wielu dwujęzycznym rodzicom brakuje wiary w to, że ich dzieci będą swobodnie mówiły w swoim drugim języku. Dlatego też praca nad ograniczającymi przekonaniami jest jednym z elementów programu wsparcia dla dwujęzycznych rodzin. Samemu często trudno sobie z nimi poradzić, a stanowią one pokaźną przeszkodę w dazeniu do celu.

Źródło : Tony Robbins « Awaken the Giant Within » Free Press, 1991

Jeżeli powyższy artykuł zainspirował Was do refleksji, podzielcie się nią z nami w komentarzach pod artykułem.