Korzystam z okresu wakacji, żeby zaproponować Wam temat ważny i wymagający refleksji, o którym zbyt mało się mówi w kontekście dzieci wielojęzycznych i wielokulturowych. Mam na myśli zjawisko konfliktu tożsamościowego.

Dzieci wychowywane w wielojęzycznym środowisku mogą doświadczać konfliktu tożsamościowego, który wynika z konieczności balansowania między różnymi kulturami i językami. Powoduje to poczucie rozdarcia między tożsamościami narodowymi lub kulturowymi, co może prowadzić do wewnętrznych napięć i poczucia niepewności co do tego, kim naprawdę są. Ponadto, mogą mieć trudności z pełnym przynależeniem do jednej grupy kulturowej, co czasami rodzi poczucie izolacji. Z drugiej strony jednak, wielojęzyczność sprzyja rozwojowi elastycznej tożsamości, która pozwala dzieciom lepiej radzić sobie w różnorodnych środowiskach.

Konflikt tożsamościowy – zrozumieć zjawisko

Pomoc do rozmowy z dzieckiem

Na ogół niezbędna jest rozmowa z dzieckiem na ten temat. Przydatne okażą się moje opowiadania dla dzieci wielokulturowych: TUTAJ.

Do wykorzystania albo kiedy pytania czy wątpliwości spontanicznie pojawiają się u dziecka, albo jak pretekst to zainicjowania rozmowy na ten temat.

ksiazka dla dwujezycznych dzieci Anna Jachim

Remedium na ryzyko konfliktu tożsamościowego?

Remedium na ryzyko konfliktu tożsamościowego jest rozwój wielokulturowego wychowania prowadzącego do wielokulturowości naszych dzieci.

Więcej na temat konfliktu tożsamościowego

Ponadto, zapraszam do lektury artykułów pogłębiających niektóre zjawiska czy procesy związane z tożsamością wielokulturową
  • Identyfikacja kulturowa dzieci wychowywanych za granicą
  • Dwujęzyczność a tożsamość wielokulturowa
  • Znaczenie języków rodzinnych dla integracji społeczeństwa
  •  

    * * *

    Czy Twoje dziecko odpowiada Ci po polsku, kiedy się do niego zwracasz? Jeśli nie, to czas coś z tym zrobić. Porozmawiajmy o Twoich trudnościach. Opowiesz mi, z czym nie możesz sobie poradzić, a ja wyjaśnię Ci, w jaki sposób pracuję z dwujęzycznymi rodzicami. Może i Ciebie moje wsparcie zainteresuje? Umówmy się na bezpłatną rozmowę online: TUTAJ.

    Więcej o programie wsparcia: program wsparcia. Następnie zadecydujesz.

    Jeżeli powyższy artykuł zainspirował Was do refleksji, podzielcie się nią z nami w komentarzach pod artykułem.