Wychowanie dwujęzycznego i dwukulturowego dziecka to wyjątkowe wyzwanie, które może sprawić rodzicom wiele trudności. Proponuję Wam refleksje na temat, dlaczego nie ma uniwersalnej metody na to, jak wychować dziecko w kilku językach i kulturach oraz co tę trudność determinuje.
Brak uniwersalnej metody
Podobnie jak w wychowaniu, nie ma magicznej formułki, która pasowałaby dla wszystkich i każdej sytuacji. Nie mamy bowiem do czynienia z nauką ścisłą, ale ze środowiskiem podlegającym ciągłym przemianom. Zbyt wiele czynników wchodzi w grę, aby mógł istnieć jeden schemat. Należą do nich, między innymi, rodzic (osobowość, dyspozycyjność, priorytety…), dziecko (osobowość, motywacja, zdolności…), kontekst rodzinny (relacja z rodzicem, drugi rodzic, ilość dzieci, ilość języków…) i otoczenie (obecność języka mniejszościowego, wyjazdy do kraju, dalsza rodzina…).
Dlatego też to, co okazuje się skuteczne w stosunku do jednego dziecka, może nie działać dla drugiego. Sprawia to, że trudności wychowania dwujęzycznego dziecka mogą być odmienne dla każdej rodziny.
Nastawienie i osobowość dziecka
Dzieci mają różne osobowości i reagują różnie na sytuacje. Niektóre dzieci są chętne do wysiłku, inne nie. Interesują się językami, swoimi korzeniami i kulturą rodziców albo nie. Mówią chętnie, nie zważając na błędy albo mogą łatwo się zniechęcić. Rodzice potrzebują rozumieć indywidualne potrzeby i cechy swoich dzieci. Dzięki temu są w stanie dostosować swoje podejście osobowości dziecka.
Stosunek i możliwości rodzica
Nie wszyscy rodzice mają czas, cierpliwość, zasoby i wsparcie potrzebne do skutecznego wychowania dwujęzycznego dziecka. Każda sytuacja rodzinna jest inna, a rodzice mają różne priorytety i motywacje. (Inaczej prezentuje się sytuacja u mamy, która nie pracuje zawodowo i spędza z dziećmi całe popołudnia, a inaczej u rodzica kończącego pracę o osiemnastej.) Wsparcie ze strony rodziny, społeczności i specjalistów często jest niezbędne, a niestety nie każdy rodzic ma do niego dostęp.
Trudności dwujezycznego wychowania?
Wychowanie dwujęzycznego i dwukulturowego dziecka to trudne zadanie, ale także niezwykle wzbogacające i rozwijające także dla samego rodzica. Ważne jest, aby rodzice zdawali sobie sprawę z tego, że na proces wychowania wpływają z różnorodne czynniki, które można regulować. I przede wszystkim: dostosowujmy nasze podejście do indywidualnych potrzeb i możliwości naszych dzieci.
* * *
Czy Twoje dziecko odpowiada Ci po polsku, kiedy się do niego zwracasz? Jeśli nie, to czas coś z tym zrobić. Porozmawiajmy o Twoich trudnościach. Opowiesz mi, z czym nie możesz sobie poradzić, a ja wyjaśnię Ci, w jaki sposób pracuję z dwujęzycznymi rodzicami. Może i Ciebie moje wsparcie zainteresuje? Umówmy się na bezpłatną rozmowę online: TUTAJ.
Więcej o programie wsparcia: program wsparcia. Następnie zadecydujesz.
Jeżeli powyższy artykuł zainspirował Was do refleksji, podzielcie się nią z nami w komentarzach pod artykułem.
Takie wsparcie i porady są wtedy wskazane.
Podziwiam trud ale on się opłaca. Później dzieciaki będą mieć łatwiej w życiu