Z początkiem nowego roku często wyznaczamy sobie cele do osiągnięcia. Niektórzy mówią o postanowieniach, cele są jednak bardziej angażujące, a więc i skuteczniejsze. Dlatego wolę pisać o celach. Chcąc ułatwić Ci to zadanie, proponuję trzy cele do wyboru, w zależności od profilu językowego Twojego dziecka albo sytuacji w jakiej się znajdujecie.

Konteksty językowe dzieci

Trzy proponowane sytuacje, z którymi może się zidentyfikujesz:

  • Twoje dziecko rozumie język polski, ale odpowiada Ci w języku większościowym (w języku kraju, w którym mieszkacie).
  • Twoje dziecko nie zna jeszcze języka polskiego, komunikujesz się z nim w języku większościowym. (Powodów może być wiele, nie podlegają one ocenie.)
  • Twoje dziecko mówi w języku polskim.

Możliwe cele

A teraz trzy możliwe cele. Wybierz z niego jeden lub dwa, które najlepiej Ci odpowiadają:

  • Wspierać dziecko i ułatwić mu przyjście z dwujęzyczności receptywnej na dwujęzyczność aktywną, dzięki czemu będzie w stanie rozumieć z Tobą po polsku.

Pytanie, które należy sobie zadać, to pytania na temat sensu, jaki język polski może mieć dla dziecka. Twoje dziecko wie, że znasz język większościowy, dlaczego więc miałoby się podjąć wysiłku mówienia po polsku, jeżeli tego nie potrzebuje? Jedynym powodem mogę być chęć sprawienia Ci przyjemności. Niestety na ogół nie jest to dla dziecka powód wystarczający. Żeby zrozumieć to zjawisko i dowiedzieć się, jak możesz pomóc dziecku, zapraszam do obejrzenia wideo na ten temat.

  • Zacząć przekazywać język polski dziecku, żeby stał się także jego językiem.

Trudno jest zacząć przekazywać swój ojczysty język dziecku, które mówi już w innym języku. Jest to trudne, ale nie niemożliwe. Nie możemy jednak tak po prostu z dnia na dzień zacząć mówić do niego po polsku, jeśli ono polskiego nie rozumie. Nasza wzajemna relacja by na tym nie ucierpiała, bo ta zmiana zakłóciłaby komunikację między nami. Należy to zrobić powoli, krok po kroku, w sposób metodyczny i zorganizowany. Oto kilka wskazówek:
Później, ale szybciej?
Zacząć od podstaw bez względu na wiek

cele na nowy rok dwujezycznosc
  • Rozwijać i wzmacniać więź Twojego dziecka z polską kulturą, żeby stało się osobą dwujęzyczną i dwukulturową.

Prawdziwym bogactwem naszych dzieci jest dostęp do kilku kultur. Jest on możliwy jedynie dzięki językom, które do nich prowadzą. To właśnie dwukulturowość / wielokulturowość naszych dzieci kształtuje ich spojrzenie na świat, sprawia, że są wrażliwsze, bardziej otwarte, bogatsze intelektualnie, emocjonalnie, społecznie… Przywiązanie do polskiej kultury dostarcza dziecku sensu w używaniu i kultywowaniu języka polskiego. Język i kultura są ze sobą ściśle powiązane i wpływają na siebie wzajemnie, kształtując tożsamość kulturową naszych dzieci. Ciąg dalszy refleksji:
Od dwujęzyczności do wielokulturowości
Kultura drogą do dwujęzyczności

W której sytuacji się odnajdujesz? Na czym polegają Wasze trudności? Napisz do mnie, żeby mi o tym opowiedzieć. Może masz pytania, w jaki sposób zacząć, żeby osiągnąć swój cel? Zawsze z przyjemnością Ci odpowiem. Możesz napisać do mnie na adres anna (at) bilingual-kid.com

Jeśli natomiast potrzebujesz długoterminowego wsparcia, umów się ze mną na bezpłatne spotkanie online, żeby o tym porozmawiać. Wyjaśnię Ci, w jakiś sposób osiągniesz swój cel. Link do spotkania online.

Jeżeli powyższy artykuł zainspirował Was do refleksji, podzielcie się nią z nami w komentarzach pod artykułem.