Często dostaję od Was pytania dotyczące mojej pracy z wielojęzycznymi Rodzinami. Nie chodzi jedynie o sam program wsparcia (opisany na stronie), ale raczej o to, w czym tkwi tajemnica jego sukcesu. Dlaczego ma się on okazać (i okazuje się) skuteczny, jeżeli codzienne wysiłki Mam nie przynoszą oczekiwanego rezultatu? Co sprawia, że widoczne postępy pojawiają się w miarę szybko, czasem szybciej niż się można było spodziewać? Krótko mówiąc, z czego wynika skuteczność naszej współpracy?

Nowe metody na co dzień

Przede wszystkim, proponuję Wam nowe podejście nie tylko do kwestii przekazywania języka dzieciom, ale także postrzegania go w rodzinnej relacji. Kontakt z językiem nie sprowadza się do rozmów z Rodzicem, śpiewania i wspólnego czytania. Wpisuje się on w dużo szerszy kontekst rodzinnego projektu.

Każdy Rodzic dostaje regularnie (podczas sesji) propozycje zajęć do wcielenia w życie. Są one dostosowane do poziomu językowego Dziecka, jego osobowości i sytuacji rodzinnej. Jest to indywidualne wsparcie, które regularnie adaptujemy, żeby jak najbardziej odpowiadało potrzebom Dziecka i Rodzica.

Regularna motywacja na każdym kroku

Kiedy jesteśmy sami z naszymi trudnościami, niełatwo jest zachować motywację, stwierdzając brak oczekiwanych rezultatów. Regularnie zadajemy sobie pytania: czy warto? co robię nie tak? dlaczego innym się udaje, a mnie nie? Potrzebujemy wtedy dwóch zasadniczych elementów. Jednym jest możliwość podzielenie się trudnościami z osobą, która nas zrozumie i nie będzie oceniać. Drugim jest duża dawka motywacji, która zachęci do skutecznego działania. Te elementy niełatwo jest uzyskać od osób nieznających podobnych trudności (brak zrozumienia), ani od tych, które właśnie przez nie przechodzą (brak motywacji), ani od osób osiągających sukcesy w danej dziedzinie (odmienność sytuacji i niemożliwość identyfikacji się). A przecież wiemy, że motywacja jest niezbędna do powodzenia każdego przedsięwzięcia. Nie tylko wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, ale także determinuje kierunek naszego działania. Każda sesja w ramach programu wsparcia mobilizuje Rodziców do wysiłków, które dzięki temu zyskają na skuteczności. Co więcej, pozostaję do dyspozycji Rodzica także między sesjami, ma więc on świadomość, że zawsze może się do mnie zwrócić z pytaniem, doświadczeniem czy wątpliwością.

skutecznosc programu wsparcia dla wielojezycznych rodzin

Spojrzenie z zewnątrz osoby postronnej

Moje wsparcie to także spojrzenie z zewnątrz na trudności, z którymi tak długo Rodzic boryka się sam, że nie jest w stanie nabrać do nich dystansu. Jego emocjonalne zaangażowanie w zapewnianie obecności języka i zachęcanie do używania go często uniemożliwia zmianę strategii i wybór środków, które bardziej odpowiadają danej sytuacji. Dziecko rozwija się, podobnie jak znajomość języka, a kontekst rodzinny ulega zmianie. To, co odpowiadało im kilka miesięcy temu, niekoniecznie posiada wciąż to samo zastosowanie. Dzieci stają się coraz bardziej otwarte na nowe podejścia: demokratyczne, wszechstronne, dostosowane do ich aktualnych zainteresowań.

Czas i zaangażowanie zapewniają skuteczność

Dwa warunki są niezbędne, żeby praca ze mną przyniosła oczekiwane efekty. Jednym z nich jest czas, który Rodzic spędza z Dzieckiem. Jest on konieczny nie tylko po to, żeby zapewnić Dziecku wystarczający kontakt z językiem, ale także (a może przede wszystkim?), żeby zapewnić z nim emocjonalną więź. Drugi konieczny element to zaangażowanie Rodzica: jego motywacja, żeby wcielić w życie nowe propozycje, przejąć inicjatywę i wykazać się kreatywnością, kiedy okazują się skuteczne i drążyć dalej. Od czasu Rodzica i jego zaangażowania zależy skuteczność naszej współpracy.

***

Jeśli i Ty od jakiegoś czasu nie widzisz oczekiwanych rezultatów (bo Twoje dziecko wciąż nie rozumie, albo nie mówi po polsku) i wątpisz w skuteczność obranej taktyki, porozmawiajmy o tym. Podziel się ze mną swoim doświadczeniem i trudnościami, a wspólnie zobaczymy, w jaki sposób mogę Ci pomóc. A potem zadecydujesz, czy taka pomoc Ci odpowiada. Wybierz datę na bezpłatną rozmowę online : ROZMOWA ONLINE.

Jeżeli powyższy artykuł zainspirował Was do refleksji, podzielcie się nią z nami w komentarzach pod artykułem.