Dwujęzyczność receptywna – po raz kolejny, bo to częsta trudność, z jaką się borykacie. Oto pytanie, które zadają sobie liczni rodzice dzieci wychowywanych w obecności dwóch języków. „Moje dziecko rozumie, kiedy mówię do niego po polsku. Na razie, nie odpowiada w tym języku, ale może potrzebuje więcej czasu. Czy ono w końcu zacznie mówić po polsku? Kiedy? Czy to przyjdzie samo z siebie? W jaki sposób?”
- Czy dwujęzyczność receptywna przekształci się w aktywną bez zewnętrznej pomocy?
- Czy dziecko, które rozumie, ale nie mówi po polsku, zacznie mówić „samo z siebie”?
- Od czego to zależy?
- Czekać? Nie czekać? Kiedy działać w przypadku dwujęzyczności receptywnej ? I w jaki sposób?
Rozmawiamy z Sandrą Walecką, lektorką języka polskiego. Informacje kontaktowe znajdziecie w opisie wideo na Youtube.
A jeżeli nasuwają Wam się inne tematy związane z dwujęzycznym wychowaniem, napiszcie do mnie o nich. Może staną się tematem kolejnej rozmowy?
***
Jeśli masz trudności z przekazywaniem dziecku języka polskiego (Twoje dziecko nie mówi jeszcze po polsku albo nie rozumie polskiego albo rozwija dwujęzyczność receptywną), zapraszam do bezpłatnej rozmowy online. Opowiesz mi o swoich trudnościach, a ja wyjaśnię Ci, w jaki sposób mogę Ci pomóc. Link do rozmowy: TUTAJ.
Jeżeli powyższy artykuł zainspirował Was do refleksji, podzielcie się nią z nami w komentarzach pod artykułem.
Bardzo ciekawy temat i mega ważne pytania! Dwujęzyczność receptywna to faktycznie wyzwanie, z którym mierzy się wielu rodziców. Dzięki za ten wpis, bo uświadamia, że samo 'czekanie’ może nie wystarczyć. Ciekawi mnie, jakie konkretne kroki polecasz w takich sytuacjach? Zawsze dobrze przeczytać coś praktycznego i na temat!
Dziękuję! O konkretnych krokach w związku z dwujezycznoscia receptywna rozmawiamy tutaj : https://bilingual-kid.com/dwujezycznosc-receptywna-rozpoznac-i-dzialac/
Mam nadzieję, ze rodziny dwujęzyczne skorzystają z Twoich porad i wysłuchają rozmowę. Problem nie jest łatwy.
Dziękuję! Tez na to właśnie liczę 🙂
Myślę, że dwujęzyczność to naprawdę ciekawa cecha, a u Ciebie na blogu uczę się na jej temat wielu nowych pojęć.
Dziękuję, bardzo sie ciesze. To prawda, ze dwujezycznosc i dwujęzyczne wychowanie to temat, który odwołuje sie do wielu pasjonujących kwestii.